FOTOLINKS

På nettet findes der en masse links til inspiration om fotografi, om teknik, om fotografer og deres billeder. Nedenstående et lille udvalg.

Til Inspiration

Dansk FotoKunst: http://danskfotokunst.com 

Corbis Images: http://www.corbisimages.com

Magnum: http://www.magnumphotos.com

B&W magasin: www.bandwmag.com

AuroraPhotos: www.auroraphotos.com

PhotoNet: photo.net

National Geographic: http://www.nationalgeographic.com

Noor: http://noorimages.com

Nogle fotografer

Kerstin Langenberger: www.arctic-dreams.com

Jesper Tønning: www.jespertonning.com

Yann Arthus-Bertrand: www.yannarthusbertrand.org

Ansel Adams: www.anseladams.com

Frans Lanting: www.lanting.com

Jan Grarup: www.jangrarup.photoshelter.com/#!/index

Mattias Klum: www.mattiasklum.com/home

Anders Petersen: www.anderspetersen.se/petersen

Richard Avedon: www.avedonfoundation.org

Joakim Eskildsen: www.joakimeskildsen.com

Henri Cartier-Bresson: www.henricartierbresson.org/index.htm

Henrik Saxgren: www.henriksaxgren.com

Jack Dykinga: www.dykinga.com

Karl Grobl: http://karlgrobl.com/blog

Sebastiao Salgado: www.thephotographersgallery.org.uk/sebastiaosalgado

                        www.artsy.net/artist/sebastiao-salgado  

Teknik & software

The Russel Brown Show - Tips om Adobe Photoshop: www.russellbrown.com/tips_tech.html

Julieanne Kost - Tips om Adobe Lightroom Et: www.jkost.com/index.html

Adobe: www.adobe.com:

​​

Foreninger og lignende

Selskabet for Dansk Fotografi: www.sdf.dk

Naturfotografer i Danmark: www.nfd.dk

Undervandsfotografering: www.dykkesiden.com

Onexposure: www.1x.com

Danske Street Fotografer:www.streetphotography.dk/download/streetphotowalk.pdf

Andet

FotoStart: www.fotostart.dk/index.php

Beregn dybdeskarpheden for enhver brændvidde: www.dofmaster.com/dofjs.html

Masser af gode facts om kameraer og objektiver m. m.: www.slrgear.com/reviews/index.php

Solopgang og -nedgangstider i hele verden: www.gaisma.com/en

World clock: www.timeanddate.com

FCOO - sejladsudsigten: www.ifm.fcoo.dk/index.asp

Nordlysvarsler: www.storm.no/nordlys

Om nordlys: http://www.aurora-service.eu/aurora-forecast

Tests og anmeldelser af udstyr

www.betterphoto.com

www.photographyreview.com

www.photozone.de

www.dcviews.com

www.dpreview.com

www.dpnow.com

www.imaging-resource.com

www.popphoto.com

www.wetpixel.com

www.strobist.com

Er der links der ikke virker, eller har du forslag til nye links så send en mail.

​VI TAGER IKKE BILLEDER – VI SKABER BILLEDER